Поради батькам щодо корекції заїкання у дітей

Розмовляйте з дітьми спокійно і часто робіть паузи. Використовуйте прості короткі речення.

Щоденно приділяйте досить часу, щоб побути з дитиною наодинці і в тиші, стежте, щоб ніхто не заважав вам. Дозволяйте дитині вибирати заняття, починати розмову. Завжди намагайтеся говорити спокійно, повільно, розслаблено, часто робіть паузи. Покажіть, що насолоджуєтеся спільним проведенням часу. Взаємна довіра позитивно позначається на подальшому лікуванні.

Будьте ввічливі і чемні, коли дитина говорить. Уникайте критики, перебивання або надмірної кількості питань. Дайте своєму  малюкові час зосередитися, перед тим як висловити думку чи ідею.

Використовуйте позитивні вирази обличчя і мову тіла, коли слухаєте дитину. Коли малюк заїкається, покажіть, що ви сфокусовані на предметі розмови, а не на неправильній вимові.

Допоможіть всім домочадцям освоїти гарні комунікативні навички. Переконайтеся, що кожен член сім'ї робить спроби слухати уважно під час розмови з дитиною, яка заїкається.

Покажіть, що любите малюка таким, яким він є. Підтримка і безкорислива любов - найбільш важливі фактори в процесі лікування заїкання в домашніх умовах.

Дуже корисно записувати (звук і відео) особливості заїкання дитини для подальшого порівняння та контролювання змін. Логопед підкаже, на що звертати увагу для визначення прогресу лікування.

 

Запишіться на прийом до лікаря, якщо:

У вас є сумніви в правильності мовлення дитини;

Заїкання триває від 6 до 12 місяців;

Заїкання відноситься до сімейних вад.


Ігри та вправи на подолання заїкання

Діти іноді страждають заїканням, і це проблема, яка може стати причиною багатьох комплексів у вашого чада. Але заїкання у дітей можна вилікувати.

 Вправи для зняття м'язової напруги

При заіканні часто напружені м'язи обличчя, губ, язика, пальців рук. Дуже важливо навчити дитину м'язовому розслабленню під час мовлення. От деякі вправи, що допоможуть дитині розслабитися.

«Пташка махає крильцями». Підняти руки нагору, і виконувати махи руками.

«Допоможемо мамі». Помахати розслабленими кистями рук біля підлоги, імітуючи полоскання білизни.

Стати рівно, розвести руки в сторони до рівня плечей і «упустити» розслаблені руки у вихідне положення.

«Стряхнемо водичку з рук». Струснути розслабленими кистями рук, начебто струшуючи краплі води.

Нахилити голову вперед, назад, праворуч, ліворуч, а потім виконати декілька кругових обертів головою спочатку в одну сторону, потім в іншу.

Повільно покачати розслабленими руками з боків тулуба назад.

«Кулачки-силачі». Пальці рук під рахунок до 5 із силою зжати в кулачки, на рахунок 5 розтиснути, струснувши кисті рук, при цьому зосередити увагу дитини на тім, як пальчикам приємно відпочивати.

Вправи для розвитку мовного дихання

Майже у всіх дітей, що заікаються порушене мовленнєве дихання. Під час корекційної роботи з усунення заікання важливо навчити дитину говорити не поспішаючи, на видиху. Тому важливе місце в роботі займуть вправи для розвитку правильного мовного дихання.

«Кулька». Цю вправу бажано робити спочатку лежачи (щоб дитина повністю розслабилася), а потім сидячи чи стоячи. Вдих через злегка відкритий рот (живіт надувається, як кулька, плечі не піднімати). Видих через вільно відкритий рот, неначе кулька повільно здувається. Рух живота контролюється рукою. Цю ж вправу повторити з подовженим видихом на звуки (А, О, У, И). Видих під час вимови цих звуків повинен бути спокійним і безперервним.

«Задуй свічку». Короткий спокійний вдих носом, потім пауза (затримати дихання на 1-2 сек.) і довгий безперервний видих через ледве зімкнуті губи з промовлянням «пф», начебто гасячи свічку (дути можна на пальчики).

«Літак». Покладіть дитині на долонь маленький шматочок ватки чи паперу. Тримаючи долоню з ваткою на рівні рота, дитина повинна подути на «літак», щоб він полетів. Чим далі полетіла ватка, тим краще дитина зробила вдих і видих.

«Нюхаємо квіточку». Навички правильного вдиху і видиху добре відпрацьовувати на таких вправах: дати дитині понюхати квітку, духи, фрукти.

«Усі мовчать». Зробити вдих, а видихнути на звук "з”, доторкнувшись вказівним пальцем до губ, неначе попросити тиші.

«Де дзвенить комарик?» Дитина, сидячи на стільці, одночасно з поворотом тулуба праворуч-ліворуч робить довгий видих на звук з-з-з-з.

«Гарячий чай». У дитини в руках чашка, дитина робить вдих носом , а на видиху дує в чашечку, вимовляючи пошепки ф-ф-ф-ф, начебто студить гарячий чай.

«Кораблик». Налийте в миску води, покладітьте на воду паперовий кораблик, і запропонуєте дитині "допомогти” кораблику переплисти на іншу сторону миски. Дитина робить вдих носом, а на видиху вимовляє «пф» і дує при цьому на кораблик. Чим дужчий повітряний струмінь, тим далі попливе кораблик.





Немає коментарів:

Дописати коментар